Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywe ogrodzenie bądź żywopłoty

Żywopłoty zazwyczaj spełniają podobną funkcję jak ogrodzenia farmerskie, chociaż nierzadko mogą posłużyć ponadto za dekoracje. W większości wypadków takie mury tworzy się w słonecznych położeniach, w których w mgnieniu oka wzrastają i silnie gęstnieją. Co niemiara powabu posiadają również takie rosnące ploty, które wiodą przez zacienione fragmenty podwórza. Ciemna zieleń roślin wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek względnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy,a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.

Tworząc plot z żywopłotu, należy zerknąć na role takiego płotu, warunki które panują w ogródku, oraz nasze przyzwyczajenia i czas jaki zdołamy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ploty o normalnym pokroju same rosną, często również bujnie rozkwitają, lecz chcą również wiele przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie wykończone zielone ploty mogą być niezwykle delikatne, lecz wypada je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszta nabycia roślin na plot. Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie mur konstruuje się na lata, nieraz nawet na długiepokolenia.


Zwykle akceptowalny jest rosnący parkan o wysokości około półtora m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
• jest mało wymagający,
• dobrze znosi porę suchą,
• błyskawicznie rośnie,
• regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie żółknie od korzeni,
• w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałęzi konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
• jest tani w zakupie.

Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca-jesienią cudownie zmienia kolor na przeróżne kolory brązu, żółci a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota otrzymują się na gałązkach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Mogą być to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lobia otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałązek pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s