Wierzba wypuści nawet spośród patyczka odrośli.

Wierzba urośnie nawet z kawałka wiktów.

Korzystając z taką okoliczność, powinniśmy dzięki niej utworzyć nadzwyczajne postaci ogrodzenia. Z tej przyczyny nasz żywopłot zyska rzadki charakter i będzie się faworyzować wśród płotów w otoczeniu.

Rosnące na posessji i bagiennych torfowiskach wierzby od dawna zadomowiły się w lokalnych parkach. Umiłowaliśmy je za specyfikę oraz spectficzne kiciusie. Nie są ambarasujące, chcą tylko mnóstwo wody i nie dużo słońca. Nasycą się nieledwie każdą rolą.

Niewiele krzewów potrafi także równie błyskawicznie regenerować utracone odnogi i odrośle. Wierzby ogromnie łatwo odbudowują również własny system korzeni. Wystarczy, iż skrócony lub nawet ułamany pęd w dżdżystej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie oraz poda zaczątek kolejnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na , ażeby spośród wierzb wykonywać zaplatane przęsła w ogrodzeniu czy płoty pokryte liśćmi. Pewnie należałoby posiadać tak twórcze ogrodzenie. Najprawidłowiej do stworzenia takiego płotu wykorzystać następujące modele wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają parę identycznych cech:

generują prostolinijne, długie oraz niezwykle elastyczne pędy – dzięki temu można swobodnie nadawać kształt ogrodzenia;
prędko odrastają po obcięciu- w niedługim czasie możemy wypleść pełne przęsło na płot;
niezmiernie łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy posiadamy już idee na formę ogrodzenia, musimy zakupić adekwatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, zoczenie ich w wymogach naturalnych jest trudne, albowiem dziko wzrastające krzewy sporadycznie emitują niezwykle długie a zarazem proste pędy. Najodpowiedniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało zaczekać kilka lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy wpierw miejsce w skwerze, malutko przez nas nawiedzane oraz w żadnym wypadku dostrzegalne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam flancy, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, które możemy zdobyć z dziko narastających roślin. Przedtem należy je namoczyć na 24 h w wodzie, aby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie ażeby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny błyskawicznie się grubieją, tym samym powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa dopuszczamy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przekraczają 2m, tym samym na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s