Długowieczne ogrodzenia z drewna

Trwałe płoty drewniane

Niewłaściwie zabezpieczone sztachety z drewna ekspresowo się niszczą i mogą ostatecznie zgubić swój dotychczasowy wdzięk oraz właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na płot pożądane byłoby poznać sposoby pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas zdołamy upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelakie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa wypada zacząć od dokładnego i skrupulatnego przygotowania materiału na płot, bowiem od tego uzależniony jest rezultat finalny własnych prac. Przed zastosowaniem produktów do osłony oraz ozdoby sztachet z drewna niezbędne jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Wówczas po zakończeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu technicznego, jaki zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robalami. Gdy zabezpieczymy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, powinno się nanieść następne amalgamaty, jakie asekurują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli reflektujemy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od środka, ale nie wytworzy na jego nawierzchni profilaktycznego filmu. Ochronione w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe i miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy ogrodzenie przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać ażeby płoty z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im mnóstwo uwagi i troski.

Całkowicie inaczej jest w wypadku płotów z plastiku. Ten model ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają również biokorozji tym samym służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s